रौतहटको केही स्थानहरू डुबानमा

पछिल्लाे समाचार

रौतहट ।। पछिल्लो केही दिनदेखि भइरहेको अविरल वर्षासँगै रौतहटको प्रायः सबै नदीको जलस्तर बढेको छ। लगातारको वर्षाले जिल्लाको बागमती, लालबकैया, झाँझ, चाँदी लगायतका सबै नदी तथा खोलाहरुमा बाढी आएको छ ।

जिल्लाका नदी तथा खोलाहरुमा लगातार पानीको सतह बढ्दै गएपछि विभिन्न गाउँ बस्ती डुवानमा पर्ने खतरा बढ्दै गएको छ । बागमती र लाबकैया नदीको बाढीले दर्जनौ गाउँ डुवानमा परिसकेको छ भने उक्त नदीहरुमा अझै पानीको सतह बढ्दै जादा थप गाउँहरुमा बाढीको पानी पसेर क्षति पुयाउन सक्ने जोखिम बढेको छ ।

जिल्लाको मध्यभागमा बने भांभखोला र पश्चिम भेगबाट बने लालबकैया नदीको बाढीको पानी सदरमुकाम गौरमा पस्न थालेको छ । बुधवार दिउँसोदेखि सदरमुकाम गौरको विभिन्न भाग डुवानमा परेको छ ।

अहिले गौर बजारमा कतै कतै मूल सडकमा १ फिटदेखि ३ फिटसम्म पानी जमेको छ । लालबकैया नदी र भाँझ नदीको बाढीको पानी क्रमशः बढ्दै गएकाले बिहीबार विहानसम्म गौर बजारमा पानी बढ्ने अनुमान गरिएको छ । त्यसैगरी, गौर चन्द्रपुर सडकखण्डको सवगढा स्थित लच्का माथि लालबकैया नदीको बाढीको पानी बग्न थालेपछि यातायात सेवा प्रभावित भएको छ ।

अविरल वर्षा र लालबकैयाँ

नदीमा आएको बाढीको पानी छिरेपछि गौर बजारभन्दा करीब २ किलोमिटर उत्तर सबगढा चोकस्थित लच्का (पुल) डुबानमा परेको छ ।

पश्चिमतर्फबाट वर्षा र बाढीको पानीको दबाब बढेको कारण चन्द्रपुर गौर सडकखण्ड अन्तर्गत सबगढा नजिकको लच्का डुबानमा परेको हो। लच्का डुवानमा परेकोले आवतजावतमा समस्या भइरहेको छ ।

उक्त लचका लावकैयाँ नदीको बाढीको पानी तीव्र गतिमा बहाव सुरु गरेपछि साना सवारी साधनहरुको आउजाउ प्रभावित बनेको छ ।

बरहवा तालमा बाढीको पानी भरी भराउ छ, गौरको बरहवा छेउका केही बस्तीहरु पानीको घेरामा परेको छ । गौर भन्सारको पश्चिमतर्फ रहेको दलीत बस्तीमा बाढीको पानी पसेको छ । बाढीको पानी पसेपछि सो वस्तिको

जनजीवन प्रभावित भएको छ ।

त्यस्तै, लालबकैया नदीमा आएको बाढीको पानीले जिल्लाको दुई ठाउँमा सडक कटान गरेको छ । राजपुर नगरपालिका वाड नम्बर ९ बैरीया टोलमा लाल बकैया नदीको पानीले सडक कटान गरेपछि अहिले सो सडक भएर आवतजावत पूर्णरुपमा बन्द भएको छ ।

त्यस्तै, लालबकैया नदीकै बाढीले मौलापुर स्थित रहेको पुलको छेउमै पूर्वतर्फबाट सडक कटान गर्न सुरु गरेको छ ।
रौतहटको मध्य तथा दक्षिण भेग बाट वीरगञ्ज आउन जान दैनिक सयौं सवारी र हजारौ व्यक्तिले प्रयोग गर्ने देवाही मौलापुर कलैया वीरगञ्ज सडक नै लालबकैया नदीले कटान गर्न थालेपछि स्थानीयहरु चिन्तित भएका छन् त्यसैगरी, लालबकैयाको बाढीको पानी पसेर ईशनाथ नगरपालिका-

१ बन्जरहा र औरया गाउँ डुबानमा परेको छ भने बागमती नदीको बाढीले दुर्गा भगवती गाउँपालिकाको बडहर्वा लगायतका गाउँ डुवानमा परेको छ। जिल्लाका सबैजसो नदी तथा खोलाहरुमा आएको बाढीको पानीले जिल्लाका अधिकांश भू-भागहरु जलमग्न भएको देखिएको छ ।

बाढीको पानीले हजारौं विघा धानबाली पूर्णरुपमा डुवानमा परेपछि किसानहरु चिन्तित भएका छन् । दुई तीन दिन अझै बाढीको पानी यस्तै रहयो भने धानबाली पूर्णरुपमा सखाप हुने किसानहरुले चिन्ता व्यक्त गरेका छन् । अविरल वर्षा र बाढीको पानीले जिल्लाको १८ वटै स्थानीय तहका कच्ची बाटो हिलाम्मे भएको छ । जिल्लाको प्रायः सबै ग्रामीण भेगको बस्तीहरूमा पानी पसेको छ भने कयौं घरसमेत डुबानमा परेको छ ।

spot_img

लोकप्रिय